mercoledì 30 marzo 2011

Identifikohet Struktura e Poreve Berthamore

Kompleksi i porit berthamor ka nje funksion qendror ne procesin qe çon nga transkriptimi i ADN-s ne berthame ne prodhimin e proteinave ne citoplazem.

Dismenorrea

PYETJE
Si eshte e mundur qe nje pjese e femrave kane mestruacione me shume dhimbje dhe nje pjese tjeter jo?

domenica 27 marzo 2011

Cmimi Nobel 2009 per Mjekesine

Tre shkencetare amerikane u nderuan me çmimin Nobel ne mjekesi per zbulimin se si kromozomet shtohen dhe mbrohen. Puna e tyre hedh drite mbi kancerin dhe procesin e plakjes.

Ilaçet Statin dhe Studimi"Jupiter"

Rreth 25 milione njerez ne mbare boten marrin barna statin per mbajtjen nen kontroll te nivelit te kolesterines. Statinet jane edhe mes barnave me shitjen me te madhe ne bote. Vlera e tyre arrin rreth 22 miliarde dollare ne vit.

Zbulimi i ADN-s

Cilet ishin ngjarjet qe çuan ne gjetjen e struktures se ADN-s? Nje shkrim qe ju paraqet me protagonistet kryesore te kesaj ngjarjeje qe cilesohet si me e rendesishja ne fushen e biologjise ne keto 100 vitet e fundit.

sabato 26 marzo 2011

Sa Eshte i Dobishem Testimi i Vlerave te PSA tek Meshkujt?

PSA (Prostatic Specific Antigen ose Antigjeni Specifik i Prostates) eshte nje proteine e prodhuar nga gjendrra e prostates. Rritja e vlerave te kesaj proteine ne gjak mund te jete nje "gjurme" e nje patologjie te gjendrres se prostates siç mund te jene ato te nje zmadhimit te saj, inflamacionit, apo dhe te proceseve infektive. Por padyshim qe me e rendesishmja nder to eshte ajo e fillimit te zhvillimit te nje procesi me natyre kancerogjene.

venerdì 25 marzo 2011

Prionet dhe Semundjet e Tyre

Rreth  vitit 1984, Stenley Prusiner hodhi nje hipoteze qe nje shkaktar semundjesh mund te ishte nje proteine qe i vuri emrin "proteina prione", (PrP). Ne  ate kohe kjo ide nuk u pranua me gezim per faktin se ishin kohet kur mendimet kryesore ishin qe shkaktare te semundjeve duhet te jene dicka qe ka material gjenetik brenda. Por me vone, ne saje te eksperimenteve te ndryshme qe u zhvilluan, kjo hipoteze  e Prusinerit doli e sakte.

Sarkoidoza

Sarkoidoza eshte nje semundje qe ka lidhje me inflamacionin, nje pergjigje e qelizave kundrejt nje demtimi. Shkaktari i demtimit te qelizave qe jane te interesuara nga sarkoidoza nuk dihet. Mund te kape gati çdo organ por zakonisht fillon me mushkerite dhe me gjendrrat linfatike.

Detaje mbi Transferimin Berthamor gjate Procesit te Klonimit

PYETJE
Ne rastin e klonimit thuhet qe qelizat, kur arrijne ne fazen e blastocistit jane qeliza staminale.
Nese marrim hipotezen qe berthama qe eshte transferuar, ka pesuar me para nje seri mutacionesh, doja te dija nese keto qendrojne te heshtura apo jo pas transferimit. Gjithashtu,nese nuk gabohem eshte nje enzime tek embrionet qe lejon dyfishimin e embrioneve, enzime e quajtur  telomerazi, qe me pas behet e heshtur kur individi rritet dhe qe sipas disave eshte pergjegjese edhe per mplakjen. A aktivizohet serish kjo ne berthamen e transferuar apo jo?

giovedì 24 marzo 2011

Sekreti

Ishin oret e para te mengjesit te 6 janarit 1918 kur Doktor Kotrolaò , doktori i qytetit te Nocera Terinese-s e gjeti veten ne dhomen e ndenjes se familjes D’Aquino , me e pasura e qytetit fqinj kalabrez te San Mangos. Ulur afer tij ishte zonja D’Aquino . Ajo kishte veshur nje fustan te zi te gjate, te mbyllur ne fyt me nje kapse , mbante koken larte , siç i shkonte nje personi te rangut te saj...

Riparimi i Zemrave "te Thyera"

Biologe e inxhiniere punojne se bashku ne nje fushe te re, ate te inxhinjerise indore per te arritur nje nga synimet e tyre kryesore: ndertimin e pjeseve te zevendesimit per zemren. Artikulli i meposhtem tregon per hapat perpara qe po kryhen ne kete fushe.

lunedì 21 marzo 2011

Proteinat Anormale dhe Semundja e Huntingtonit

Eksperimenti eshte kryer me qelizat e miut , model per neuronet e njeriut, dhe ato te miut te laboratorit , model per qelizat e berthames striatale (nje nder berthamat e bazes).

lunedì 14 marzo 2011

Gjenoma per te Gjithe

Si mund te arrihet te deshifrohet nje gjenome e njeriut me çmime te arsyeshme? Tentativat e ndryshme per te ulur çmimin e deshifrimit te gjenomes po behen çdo dite edhe me teper te verteta.

Bronkiektazi ne Tomografi te Kompjuterizuar

TC e nje Pacienti me Fibroze Cistike. Vihen re Bronkiektazi (shigjeta) qe Kane Goditur te Dy Mushkerite
(Imazhi: Ilir Halili/MjekesiaSot)

Pacient mashkull, 34 vjec, me semundjen e fibrozes cistike (mukovishidozes), shtrohet si pasoje e nje infeksioni te rrugeve te frymemarrjes. Gjate periudhes se shtrimit kryen nje tomografia te kompjuterizuar  (TC) me teknike te rezolucionit te larte, e cila paraqet nje kuader enfizeme me fllucka te medha dhe prezencen e bronkiektazive te formes cilindrike cistike (shigjeta ne figure) brenda se cilave mund te dallohen sekrecione.
Bronkiektazite formohen si pasoje e inflamacionit te vazhdueshem mbi rruget e frymemarrjes. Ky inflamacion mund te jete pasoje e nje infeksioni ose difekteve te sistemit imunitar [1]. Gjithsesi, shkaqet kryesore jane aspergjiloza polmonare dhe fibroza cistike (mukovishidoza) [2]

Bibliografia
[1] Joaquim Angrill, Carlos Agustı´ and Antoni Torres. Bronchiectasis. Current Opinion in Infectious Diseases 2001, 14:193–197
[2] Pasteur MC, Helliwell SM, Houghton SJ, et al. An investigation into causative factors in patients with bronchiectasis. Am J Respir Crit Care Med 2000;162:1277–1284.

"Dija duhet te permiresohet, sfidohet dhe te rritet vazhdimisht ose perndryshe zhduket"
(Peter Drucker)

domenica 13 marzo 2011

Mbi Emrat e Semundjeve - Pjesa 1

Nga e kane prejardhjen emrat e disa semundjeve? Ne kete shkrim  te pare do te njiheni me 2 nga mjeket, emrat e te cileve i mbajne semundjet qe kane zbuluar dhe pershkruar, John Down dhe George Huntington.

Nobel per Mjekesine per Vitin 2008

Nobeli per mjeksine per vitin 2008 ju dha gjermanit Harald zur Hausen dhe francezeve Françoise Barré-Sinoussi dhe Luc Montagnier.

sabato 12 marzo 2011

Hipertensioni Arterioz

HYRJE
Kur zemra juaj dergon gjak ne arteriet tuaja, ushtron nje presion mbi muret e ketyre arterieve. Hipertensioni (presioni i larte i gjakut) ndodh kur presioni i gjakut qendron i larte per nje kohe te gjate. Presioni i larte qe ndodh ne hipertension shkakton nje rritje te mundimit te sistemit tuaj qarkullues dhe kjo gje mund te çoje ne probleme me kalimin e kohes perfshi ketu semundje te zemres, infarkt, dhe insuficience renale.

Staphylococcus Aureus Rezistent ndaj Meticilines (MRSA) ne Ambulanca

Ne nje kerkim te kryer ne 21 ambulanca, u gjeten positive per Staphylococcus aureus rezistent ndaj meticilines (MRSA).

Staphylococcus Aureus Rezistent ndaj Meticilines (MRSA)


Infeksioni nga MRSA po behet gjithmone e me shume i pranishem neper spitale, nepermjet disa objekteve siç mund te jene stetoskopi, aparati i tensionit dhe kompjuterat.

domenica 6 marzo 2011

HbA1c nuk Eshte e Sakte per Kontrollin e Glicemise ne Pacientet Diabetike ne Dialize

Hemoglobina A1c (HbA1c) eshte nje parameter qe tregon perqendrimet mesatare te glukozes pergjate jetegjatesise se rruazave te kuqe te gjakut (qe eshte rreth 120 dite). Ne nje fare menyre eshte sikur te kryesh matje te shumta te glicemise. Eshte themelore per monitorimin e pacienteve me diabet. Paraqet nje parameter te rendesishem per monitorimin e terapise dhe gjithashtu ndihmon ne prognozen e diabetit.

Screening i te Sapolindurve per Fibrozen Cistike (Mukovishidoza) Eshte Ekonomik

Kosto e programit te screening kompensohet  nga kostot me te ulta te trajtimit.

Screening per Fibrozen Cistike i te sapolindurve eshte duke fituar besim. Kerkues ne Mbreterine e Bashkuar perdoren nje regjister kombetar per te analizuar nese screening eshte ekonomik apo jo. Ata krahasuan kostot e trajtimit te parashikuara çdo vit per 184 paciente te cilet ishin diagnostikuar me ane te screening te  te sapolindurve dhe 950 pacienteve me Fibroze Cistike (FC) te cilet ishin diagnostikuar ne baze te simptomave klinike nga mosha 1 deri ne 9 vjeç ne 2002.

sabato 5 marzo 2011

Telmisartani tek Pacientet Intolerante ndaj Bllokuesve te ETA-s

Telmisartani nuk eshte me mire se placebo ne pacientet intolerante ndaj bllokuesve te enzimes transformuese te angjotensines (ETA).
Bllokuesi i receptorit te angjotensines (BRA) , telmisartani nuk eshte me mire se placebo per te ulur problemet kardiovaskulare ne pacientet qe jane intolerante ndaj bllokuesve te enzimes transformuese te angjotensines. Eshte ky rezultati i studimit te publikuar online ne revisten Lancet

Insuficienca Kardiake

HYRJE
Insuficienca kardiake eshte nje gjendje kronike shume e perhapur ku zemra e semure ul aftesite e nje personi qe te jete mjaftueshmerisht aktiv nga ana fizike. Te kesh nje insuficience kardiake do te thote qe gjaku nuk hidhet nga zemra ne menyre te sakte dhe ndonjehere shkakton nje pengese per gjakun qe ndodhet ne mushkeri dhe ne indet e trupit. Tek personat mbi 65 vjec, insuficienca kardiake eshte arsyeja e pare per shtrim ne spital.

venerdì 4 marzo 2011

Informacione rreth Virusit te Gripit te Shpendeve

Keto jane disa nocione baze te shperndara nga Organizata Boterore e Shendetesise  mbi virusin e gripin e shpendeve. Pyetje e pergjigje per te njohur me mire kete patologji qe per shume gjera mbetet akoma e mistershme.