domenica 19 giugno 2011

Kanceri i Endometrit

HYRJE
Kanceri i endometrit eshte ne vend te katert nder kanceret me te perhapur tek grate ne Shtetet e Bashkuara. Zhvillohet me teper tek femrat qe kane kaluar moshen e shtatzanise. Gjithsesi, mund te ndodhe edhe tek femrat e reja. Kanceri i endometrit eshte shpesh nje kancer qe rritet ngadale. Mund te zbulohet heret sepse zakonisht jep gjakderdhje vaginale. Grate te cilat kane gjakderdhje anormale, sidomos pas menopauzes, duhet te kontrollohen tek mjeku i tyre sepse zbulim i hershem mund te çoje ne nje sukses ne kuren e kancerit.

Çirroza dhe Insuficienca Renale

Fiziopatologjia e Insuficiences Renale ne Çirroze
Insuficienca renale ne pacientet me shirroze vjen kryesisht nga probleme me qarkullimin; Kryesisht nje ulje e rezistencen vaskulare sistemike (eng. systemic vascular resistance) si pasoje e nje vazozgjerimi arterial ne qarkullimin splanknik, i shkaktuar nga hipertensioni portal

Hernia Diskale

HYRJE
Vertebrat (kockat e shtylles kurrizore) ndahen njera nga tjetra nga disa struktura te quajtura disqe. Keto disqe jane te rrumbullaket dhe te sheshte dhe te perbere nga dy pjese: anulus (zona e jashtme ose unaza) dhe berthama (pjesa e brendshme e perbere nga nje strukture xhelatinoze). Kur keto disqe jane te shendetshem, ato veprojne duke thithur goditjet ne shtyllen kurrizore dhe jane themelore per te mbajtur perthyerjen e shtylles kurrizore. Presionet e perditshme bejne qe siperfaqja e jashtme te hapet anash. Kur keto disqe demtohen nga nje nderhyrje, grisje ose semundje, mund te shperndahen ose te thyhen (hapet berthama). Kur nje disk hapet ne menyre anormale ose thyhet, kemi ate qe quhet hernia diskale.

Osteomieliti Vertebral

Mikroorganizmi qe eshte me teper pergjegjes per osteomielitin vertebral piogjenik eshte Staphylococcus aureus dhe pas tij E.Coli.

Nje rritje e proteines C reaktive (PCR) eshte mjaft i ndjeshem (eng. sensitive) per diagnozen e osteomielitit, raportuar ne 100% te rasteve. PCR eshte nje shenues (eng. marker) i infeksionit, te pakten ne infeksionet e plageve spinale pas operacioni. Nje rritje e  numrit te qelizave te bardha ose nje numer i madh i neutrofileve (mbi 80%) nuk jane te ndjeshem per diagnozen e osteomielitit. Ne nje analize sistematike te studimeve per osteomielitin vertebral, ne 58% te rasteve (shkon nga 30 deri ne 78% neper studime ) eshte raportuar nje analize gjaku pozitive per mikroorganizma.

MikroARN dhe Qelizat Staminale

Nje nder fushat me interesante ne kerkimet qe kryhen ne fushen e mjekesise eshte ajo e qelizave staminale (burimore). Duke qene se keto jane qeliza qe paraqesin ne vetvehte nje bote akoma per tu kuptuar, studimet qe kryhen jane te shumta.


Efektet e Lenies se Duhanit

Lenia e Duhanit Sjell Shume Dobi

Pacientet e çdo moshe mund te perfitojne nga lenia e duhanit. Permiresimi fillon qe ne javet e para pas lenies se duhanit me nje permiresim te funksionit te mushkerive dhe nje tolerance me te mire te lodhjes. Simptomat e frymemarrjes ulen edhe pse mund te duket sikur perkeqesohen sepse ka nje rritje te sekrecioneve (qe jane mbetje te duhanit ne mushkeri) dhe rritje te kolles por kjo gjendje nuk zgjat shume [1]

Diagnoze Diferenciale e nje Mase Skrotale tek nje Individ i Ri

Masat skrotale mund te jene pasoje e nje kanceri, inflamacioni ose difekte anatomike. Diagnoza diferenciale e nje mase skrotale tek nje individ i ri perfshin kancerin testikular, hidrocelin, spermatocelin, hernia inguinale, epididimit - orkit , traume dhe cist epidermoid. Masat beninje jane me te zakonshme se ato malinje.

Historia e Trajtimit te Pneumonise - Pjesa 2

TERAPIA ME SERUM: TRIAL TE KONTROLLUAR TE PNEUMONISE NGA PNEUMOKOKU
Trial klinik te kontrolluar te kryera ne vitet 1920 treguan dobite e antiserumit speficik per llojin e pneumokokut duke krahasuar vdekshmerine ndermjet pacienteve qe moren trajtimin dhe atyre qe nuk nuk moren trajtim speficik (dmth grupi i kontrollit) [1-5].  Grada e dobise varej nga lloji i pneumokokut, mosha e pacientit, prania e bakteriemise dhe koha e trajtimit. Dobia me e madhe vihej re tek pacientet te cileve u jepej trajtimi brenda 3 ditesh nga shfaqja e semundjes,  gje qe ishte shtysa me e madhe per nje diagnoze dhe trajtim te shpejte.

sabato 18 giugno 2011

Abdomeni Akut

Dhimbja abdominale akute eshte nje dhimbje me fillim te menjehershem, qe mund te zgjase per disa ore ose dite, dhe mund te shkaktohet nga nje sere situatash ose semundjesh. Kjo lloj dhimbjeje abdominale eshte nje ankim fizik i perhapur. Ndonjehere lind si pasoje e nje stipsi (mungese evakuimi per nje kohe te gjate) ose nga nje konsumim i tepert ushqimesh dhe largohet pa pasur nevoje per trajtim mjekesor. Ne raste te tjera, gjithsesi, dhimbja mund te jete nje shenje alarmi per dicka shume me serioze. E shoqeruar nga simptoma si nauzea te vjellurat ose temperatura bashke me disa shenja fizike (shih me tej) sugjeron probleme abdominale dhe mund te kerkoje trajtim kirurgjikal. Zakonisht kesaj situate mjeket i referohen si abdomen akut. Gjithashtu ka disa gjera shtese nese dhimbja ndodh tek te sapolindurit, femijet, grate ose personat e moshuar.100.000

100.000 km eshte gjatesia totale e eneve te gjakut. 98% e tyre jane kapilare.

Struktura e ADN-s: Nukleotidet

Ne kete shkrim te pare mbi strukturen e ADN-s do te njihemi me elementet  kryesore te struktures se saj qe jane nukleotidet. Do te flasim per strukturen e nukleotideve dhe do te permendim disa nga konceptet kryesore qe me pas do te merren ne analize. 

Nje Vere per tu Harruar - Pjesa 2

Mos harro te buzeqeshesh...KURRE

Avioni sanitar me nje doktor dhe dy infermiere ne bord,me barrelen time,dhe xhaxhane qe me shoqeronte. Nuk e ulen ne qytetin ku jetoj une, por nje qytet te afert. Atje na priste nje autoambulance qe do te na çonte ne kliniken neurologjike. Mberritem ne Klinike rreth ores 2 te nates duke u gdhire e premte. Duke pare epikrizen time dhe gjendjen qe mberrita ne klinike, ata menduan qe te me shtronin qe ate mbremje ne repart. Ate nate e kalova ne reanimacionin e kardiologjise, sepse kisha probleme me tensionin dhe aritmine. Te nesermen, pasi me bene nje rezonance dhe disa kontrolle te tjera me transferuan ne reanimacionin e neurologjise. Diagnoza dyshohej ende per multiple sclerose. Pas perseritjes se terapise me kortizon dhe pas asnje rezultati te sjelle nga kjo terapi, u vendos te behej plazmafereza, largim i antitrupave nga gjaku dhe pastrim i tij njekohesisht. U bene 5 seanca dhe doktoret deklaruan qe pas ketyre seancavevune re nje reagim ne permiresimin tim. Me perpara gjendja ishte e keqe por e qendrueshme.

Nje Vere per tu Harruar - Pjesa 1

Nuk kishte kaluar as nje jave e plote qekur isha kthyer ne Shqiperi dhe filluan problemet. Une si perhere nuk u vura rendesi, sepse kam frike nga semundjet dhe nuk dua te jem e semure. Me filloi  nje bllokim dhe mpirje totale e anes se djathte te trupit,qe prinderit ne fillim nuk e vune re, por kur shfaqa veshtiresi ne shkrimin e nje liste te shkurter ushqimesh per time me , u alarmuan dhe kerkuan te shkoja tek doktori, por une me mendjen time kokeforte e shtyva dhe per ca dite.

650

650 eshte numri i muskujve te skeletit.

Pagjumesia

HYRJE
Pagjumesia (probleme me fjetjen ose me te qendruarin ne gjume) eshte nje problem i perhapur. Mund te shkaktoje lodhje gjate dites dhe gjume ose veshtiresi ne perqendrim ne shkolle ose ne pune. Mund te godase çdo moshe. Mund te jete gjendje e kalueshme (koheshkurter) si pasoje e nje situate specifike si stresi ose udhetimi, ose mund te jete kronike (kohegjate) qe mund te zgjase me muaj.


giovedì 16 giugno 2011

Shkaktaret e Abcesit Spinal Epidural dhe Analiza e Lengut Cerebrospinal

Staphylococcus aureus shkakton rreth 2/3 e rasteve te abcesit spinal epidural. Edhe pse nje dekade me pare , S.aureus rezistent ndaj meticilines (methicillin-resistant S. aureus , MRSA) ishte pergjegjes per 15% te rasteve te infeksioneve spinale epidurale nga stafilokoku, kjo perqindje ka pasuar nje rritje te shpejte.

domenica 12 giugno 2011

Efekti i Ritalin ne Tru

Kerkimi tregon qe nje prej llojeve te receptoreve dopaminergjik ben te mundur permiresimin e aftesise se perqendrimit, ndersa nje tjeter permireson aftesine e mesimit.

Ritalin (Imazhi 3Dchem.com)


14

14 eshte numri i kockave te fytyres. Ky numer shkon ne 22 nese llogariten edhe kockat e kafkes.

Hipertiroidizmi ne Pacientet e Shtruar

Hipertiroizmi eshte nje gjendje klinike e karakterizuar nga hiperfunksionim i gjendrres se tiroides qe çon ne nje prodhim te tepert te hormoneve te tiroides, tiroksines dhe trijodotironines (T4 dhe T3) dhe nje rritje te niveleve te tyre ne gjak. Shqiperia eshte nje vend me mungese te jodit dhe kjo con ne nje rritje te problemeve te tiroides.
Ky studim retrospektiv vlereson aspekte klinike te pacienteve me tirotoksikoze per te ndihmuar ne kuptimin e problemeve diagnostikuese dhe terapeutike te ketyre pacienteve.

sabato 11 giugno 2011

Hiperglicemia ne Kushtet Spitalore

Nivelet e glukozes ne pacientet e shtruar
Rezistenca ndaj insulines dhe aftesia e sekrecionit te insulines ne pacientet e shtruar ndikohet nga shume faktore duke perfshire ketu grada e semundjes dhe ilacet e pershkruajtur (ne vecanti, glukokortikoidet dhe diuretiket). Faktore te tjere te rendesishem qe mund te ndihmojne ne vendosjen e nje hiperglicemie jane mosmarrja e insulines, ushqimi i tepert dhe nje infeksion i ri.

Arteriti Temporal

Arteriti temporal (i quajtur edhe arteriti me qeliza te medha) eshte nje gjendje klinike e shkaktuar nga inflamacioni (pergjigje ndaj nje demtimi qelizor) i arteries temporale, qe leviz ne zonen temporale prane veshit. Arteriet e tjera (enet e gjakut qe trasportojne oksigjen ne gjak) mund te jene te interesuara, sidomos ato qe ushqejne koken dhe syte. Arteriti temporal ndodh me shpesh tek grate dhe kap pothuajse ne te gjitha rastet njerez te moshave mbi 50 vjeç.


Historia e Trajtimit te Pneumonise - Pjesa 1

Pneumonia , nje here e nje kohe e konsideruar nga Sir William Osler si "Kapiteni i Njerezve te Vdekur" [1. fq.280] ka filluar te trajtohet me ilaçe antibakteriale qe nga vitet 1930. Sulfapiridina, agjenti i pare antibakterial i njohur te jete efektiv ndaj pneumonise nga pneumokoku, u pasua shume shpejt nga penicilina dhe ilaçe te tjere qe bene qe pneumonia te konsiderohet si nje gjendje klinike e kurueshme. Edhe pse filloi rreth nje dekade para shfaqjes se trial-ve klinike moderne, terapia antibakteriale kunder pneumonise tregoi rezultate pozitive qe ne strudimet e para vezhguese.

Si te Mbrosh Veten nga Aneurizma e Aortes Abdominale

Nderkohe qe semundje si kanceri i prostates dhe semundjet e zemres jane bere epiqender e interesit, aneurizmat e aortes abdominale (AAA), qe ze vendin e 10 per shkaqe vdekjesh ne meshkuj te moshes 55 vjeç e me teper, ka ngelur ne hije nga semundje me te renda deri tani. Eshte koha te rishohim keto gjera dhe ti japim nje veshtrim me te afert kesaj semundjeje serioze dhe te shohim se si mund te gjehet parakohe dhe te parandalohet.

Vitaminat

Trupi juaj kerkon vitamina (substanca themelore te nevojshme ne sasi te vogla) per nje sere funksionesh. Duke qene se shumica e vitamina nuk prodhohen nga trupi, ushqimi qe marrim eshte burimi kryesor per keto substanca.

7.35

7.35 deri ne 7.45 eshte pH normal ne gjakun arterioz tek njeriu. Per nje vlere me pak se 7.35 kemi te bejme me nje acidoze ndersa me nje pH me te madh se 7.45 kemi te bejme me alkaloze.

Anafaza e Mitozes

Cfare ndodh gjate anafazes se mitozes. Kromozomet fillojne te terhiqen drejt skajeve nga centriolet dhe se shpejti do te filloje te ndahet edhe membrana qelizore qe do te kufikoje dy qelizat e reja. Aktualisht mitoza eshte nje fushe kerkimi mjaft e gjere duke qene se eshte menyra se si kanceret zgjerohen ne dimensione. Kuptimi i mekanizmave qe e kontrollojne, faktoret qe e aktivizojne dhe detajet e seciles etape do te hapte rruge per terapi te mundshme ne te ardhmen.

"Gjithmone eshte heret per te hequr dore"
(Norman Vincent Peale)

Fibrilacioni Atrial dhe Amiodaroni

Fibrilacioni atrial shkakton nje rritje te rrezikut per stroke (humbje e menjehershem e vetedijes si pasoje e nje çarje ose bllokim i nje arterie qe çon gjak ne tru) dhe ul kualitetin e jetes se pacienteve. Edhe nese arrihet te rivendoset nje ritem sinuzal, shume paciente kane akoma rrezik per stroke dhe kane nevoje per mbrojtje te vazhdueshme me terapi antimpiksje. 

Mbi Emrat e Semundjeve - Pjesa 4

Ne kete pjese te katert do te njiheni me dy emra te tjere te shquar qe paten rendesine e tyre ne historine e mjekesise, emrat e te cileve mbahen sot nga nje semundje, ajo e Alois Alzheimerit dhe nga nje klasifikim, ajo e Abraham Colles. 

70

70 eshte afersisht numri i muskujve qe levizin per te arritur per te shqiptuar nje fjale.

sabato 4 giugno 2011

Trombocitopenia e Shkaktuar nga Heparina

Trombocitopenia (ita. Piastrinopenia) e shkaktuar nga heparina (perkufizuar si nje numer trombocitesh me pak se 150.000/mm^3) manifestohet pas nje intervali 5 ditoresh ose me teper nga fillimi i terapise me heparine ne rreth 5% te pacienteve [1].

Pertej Kufinjve te Normalitetit...

Pacientja me iniciale V.M , 30 vjeçe, beqare, jeton me prinderit dhe punon si sekretare. Eshte hera e pare qe ajo paraqitet tek nje psikiater. Ne fillim te takimit qendronte e heshtur sikur kishte turp te fliste kur pas nje momenti tha "Doktor, me duket se po çmendem".

Ndarja e ADN-s ne Qeliza

Me sa duket materiali gjenetik nuk ndahet ne menyre te rastesishme tek qelizat bija.

33

33 eshte numri i vertebrave ne shtyllen kurrizore te njeriut.

Lindja Cesare

Ne nje lindje çezare (ndonjehere e quajtur  prerje C), kryhet nje prerje kirurgjikale ne abdomenin (barkun) e nenes dhe ne miter per te nxjerre femijen. 
Fjala "çezare" bazohet ne mendimin se perandori Romak Jul Cezari ka lindur ne kete menyre. Lindja çezare ndonjehere mund te planifikohet nga nena ose nga mjeku qe e ndjek perpara se femija te linde, ose mund te vendoset te kryhet gjate momentit te lindjes per sigurine e nenes dhe te femijes.

Diagnoza e nje Niveli te Tepert te Kortizolit

Konfirmimi i nje niveli te tepert patologjik te kortizolit bazohet ne nje ose me shume se nje nder tre metodat e mundeshme:

Alternativa per Warfarin ne Tromboemboline Venoze

Dabigatran eshte i sigurte dhe efikas dhe paraqet avantazhe ne krahasim me warfarinen.

Elemente qe Duhet te Mbahen Mend ne Rastet e Emergjences

Emergjenca e vendos mjekun perpara nje gjendje te veshtire dhe stresuese. Ai duhet te vendose brenda pak kohesh se si duhet te menaxhohet nje situate e tille. Ketu jane disa keshilla se çfare duhet te marrim parasysh ne keto situata. Ne kete shkrim nuk do te ndalemi ne elementet e ndihmes se pare duke qene se keto do te trajtohen ne nje shkrim tjeter ne te ardhmen. Ne kete shkrim nuk perfshihen te gjithe elementet e mundshem por ato qe jane me kryesoret.

Dashuria e nje Femije

Te ngjashem me zjarret
te ndezur naten
shoh syte e tu;
kane qare
kane dashuruar,
kane buzeqeshur
ata syte e tu.
Jane te shtrenjte
jane te paster
jane te sinqerte
si lodrat.
I dua
i ndjej
te ngulitur ne jeten time,
jane syte e tu.
Sot i gjej
te lodhur,
por gjithmone
te embel.
Besome,nene.

Marcello, 7 vjeç, ne faze terminale te leucemise. Poezi per nenen e tij.

Burimi: Revista Italiane per Kurat Paliative [Link i Shkrimit Origjinal]

"Jeta eshte 10% cfare te ndodh dhe 90% si reagon ndaj saj"
(Charles R. Swindoll)

giovedì 2 giugno 2011

Karnitina dhe Sistemi i Saj - Pjesa 2

Pasi qe kemi pare elementet perberes te sistemit te karnitines, i hedhim nje sy problemeve qe mund te lindin kur keto elemente pesojne anomali.

Cfare Eshte nje Studim "Qorr i Dyfishte"?

Pas nje eksperimentimi te duhur ne laborator te nje ilaçi te ri dhe pasi qe shihen dobite e mundshme dhe mungesa e toksicitetit, mund te fillohet eksperimentimi klinik mbi njeriun. Ne kete pike merr rendesine e vet studimi "qorr i dyfishte" (eng. double blind , ita. doppio cieco). Dobia, siguria dhe toleranca e nje ilaçi tek njeriu testohen sipas nje skeme logjike te perpikte.

Abcesi Spinal Epidural (ASE)

Disa shenime klinike mbi abcesin spinal epidural. Shkaqet kryesore, simptomat dhe menyrat e diagnostikimit.

40

40 eshte numri i muskujve te kembes ndersa numri i legamenteve shkon deri ne 200.

Mbi Emrat e Semundjeve - Pjesa 3

Ne kete pjese te trete, do te flasim per dy shkencetare te tjere qe jane Hans Adolf Krebs dhe Thomas Addison, emrat e te cileve mbahen perkatesisht nga nje mekanizem qelizor dhe nje semundje.

Efektet e Bosentanit ne Format Dytesore te Hipertensionit Arterioz Pulmonar (HAP)

Ne kete shkrim do te njihemi me efektet qe ka bosentani, nje bllokues i dy receptoreve lidhes te endotelines-1, ne format dytesore te hipertensionit arterioz pulmonar. Dy format kryesore te ketij grupi te HAP jane ato te semundjeve te indit lidhor siç eshte sklerodermia sistemike dhe e difekteve te lindura te zemres.

Bosentani

mercoledì 1 giugno 2011

Shtatzania dhe Terapia Antimpiksje : Cfare Duhet te Beje Mjeku?

Ne nje grup grash me valvula prostetike ne zemer, enoksaheparina duket te jete efektive kur perdoret ne menyre direkte dhe monitorohet rregullisht.