lunedì 6 gennaio 2014

Kardiomiopatia

Kardiomiopatia, nje gjendje ku miokardi (muskuli i zemres) nuk funksionon siç duhet, mund te preke femije dhe te rritur. Ndryshe nga semundjet e zemres nga ataku kardiak, ku kemi nje problem me sasine e duhur te gjakut ne zemer, ne kardiomiopati, semundja eshte ne muskulin e zemres vete. Lloji me i zakonshem i kardiomiopatise eshte kardiomiopatia dilatative – dhomat kardiake zgjerohen nga nje tkurrje jo e duhur te muskulit kardiak. Fundi i ketij procesi eshte insuficienca kardiake kongjestive – zemra nuk arrin te dergoje sasine e duhur te gjakut qe kerkojne organet e trupit per te funksionuar siç duhet.

Kardiomiopatia Dilatative