sabato 17 gennaio 2015

Semundje Infektive ne Histori

Nje semundje u dokumentua ne Greqi ne vitin 430 p.e.s, me shume mundesi e sjelle nga marinaret. Perfshiu Athinen ne nje kohe kur Sparta po kercenonte qytetin dhe banoret detyroheshin te mblidheshin ne kasolle, me higjene te ulet. Shume shpejt ata paten simptoma te tmerrshme qe perfshinin kolle, temperature, diarre, infeksione lekure dhe infeksione te gishtave te duarve dhe kembeve. Nje e treta e njerezve vdiqen. Historiani Thucydides i mbijetoi semundjes dhe dha nje pershkrim te detajuar me shpresen qe njerezit ne te ardhmen do mund te gjenin menyren se si ta shmangnin. Ai tha qe semundja filloi ne Etiopi, udhetoi ne Libi dhe Egjipt dhe pastaj arriti ne portin e qytetit athinas te Piraeus-it, perpara se te mberrinte Athinen vete.