domenica 4 dicembre 2016

Sindroma e Sjogren

Sindroma e Sjogren-it eshte nje semundje autoimune sistemike qe karakterizohet nga nje funksion i ulur i gjendrrave te peshtymes dhe te loteve. Ne keto gjendrra vihet re nje infiltrat linfocitar, karakteristik i kesaj sindrome. Eshte nje nder semundjet me te zakonshme te indit lidhor. Si pasoje e funksionit te ulur te gjendrrave, shqetesimet qe mund te paraqesin pacientet  jane syte e thare (kseroftalmi) , goja e thare (kserostomi) dhe zmadhim i gjendrres parotide.

lunedì 7 novembre 2016

Sindroma e Vezores Policistike

Sindroma e Vezores Policistike (SVPC) eshte nje semundje e trashegueshme qe prek grate ne periudhen e fertilitetit. Paraqet anomali ne metabolizmin e androgjenit dhe estrogjenit. Crregullimi shkakton ciste te shumta anormale ne vezore dhe keto te fundit nuk prodhojne nje numer normal vezesh dhe nuk i leshojne normalisht. Semundja eshte e pranishme ne lindje por nuk shkakton probleme derisa femra arrin pubertetin. 

mercoledì 19 ottobre 2016

Skolioza ne CT Pulmoni [Imazhe Klinike]

Pacient mashkull, duhanpires, i paraqitur per shtrim per riakuzitim pulmonar. Nder te tjera ne ekzaminimin objektiv evidentohej edhe skolioze torakale.

mercoledì 12 ottobre 2016

Pankreasi Artificial Merr Miratimin nga FDA

FDA (Food and Drug Administration) miratoi pankreasin artificial. Modeli qe paraqitet, i pari i llojit te vet eshte thuajse sa nje cellular dhe ka marre miratimin per trajtimin e pacienteve me diabet te tipit 1, njohur edhe si diabet i moshave te reja.

venerdì 30 settembre 2016

Hemorroidet

Hemorroidet jane zgjerime te eneve te gjakut ne zonen anale. Jane pershkruajtur prej shume kohesh ne fushen e mjekesise dhe akoma sot perbejne nje patologji qe ze nje vend te rendesishem ne fushen e kirurgjise.

martedì 6 settembre 2016

Hernia Diskale Cervikale

Paciente e paraqitur per shtrim per nje kuader te riakutizuar pulmonar. Ankohej per dhimbje te forta ne shpatull dhe ne qafe qe dominoheshin ne veshtiresi me ilace kunder dhimbjes. 

MRI e qafes tregon diskopati shumekateshe dhe hernia diskale
(Imazhi: Ilir Halili)

lunedì 29 agosto 2016

Hemoglobina e Glukozuar [HbA1c] - Analiza Laboratori

Vlerat reference tek subjektet e shendetshem eshte 4.8 – 5.9%.

Hemoglobina A1c (HbA1c) eshte nje parameter qe tregon perqendrimet mesatare te glukozes pergjate jetegjatesise se rruazave te kuqe te gjakut (qe eshte rreth 120 dite). Ne nje fare menyre eshte sikur te kryesh matje te shumta te glicemise. Hiperglicemia e tejzgjatur ben qe nje perqindje e rruazave te kuqe te ngopen me sheqer (nga ku merr edhe emrin analiza).

lunedì 25 luglio 2016

Aneurizma e Aortes

Aorta perben enen e gjakut me te madhe ne trupin e njeriut. Ajo percon gjakun nga zemra drejt periferise se trupit. Struktura e saj eshte e tille qe ti beje balle presioneve qe gjeneron zemra dhe ti percoje ato drejt periferise. Gjithsesi, disa semundje mund te dobesojne muret e saj. Keto semundje mund te shkaktojne zgjerim te mureve te saj ose ne disa raste edhe thyerje te murit (carje e aortes) e cila mund te vendose jeten ne rrezik. Flasim per aneurizem te aortes kur dimensionet kalojne 150% te diametrit normal per nje segment te caktuar. Per aorten torakale, diametri me i madh se 3.5 cm konsiderohet zgjerim nderkohe qe mbi 4.5 cm konsiderohet si aneurizme.

mercoledì 20 luglio 2016

Kolistina – Nje Antibiotik Pjeserisht i Harruar

Kolistina eshte nje antibiotik qe ben pjese ne klasen e polimiksinave. Si pasoje e efekteve anesore qe ka, perdorimi iI saj pesoi nje renie dhe ne shume vende u hoq nga tregu. Efektet anesore ishin nefrotoksiciteti dhe neurotoksiciteti dhe shfaqeshin pas perdorimit ne rruge intravenoze (Acta Medica Scandinavica 1965;177:717-28, JAMA 1964;190:278-81, Annals of internal medicine 1962;57:214-29). Gjithsesi, kohet e fundit, kolistina po rifiton rendesi per shkak te rezistencave qe po shfaqen per bakterie te vecanta. Ne disa raste, ajo paraqet alternativen e vetme ndaj disa bakterieve gram negativ rezistente ndaj shume antibiotikeve si Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii dhe Klebsiella pneumonia. Dozat aktuale te perdorimit jane ndryshuar krahasuar me ato qe referoheshin ne studimet e para sepse ishte pare qe efektet anesore ishin ne varesi te dozes.

mercoledì 18 maggio 2016

Ngjyra Abnormale te Urines

Sa here mund te ndodhe qe nje pacient te paraqitet dhe te thote qe urinen e ka portokalli ose blu ose jeshile? Nuk eshte gje e rralle nje situate e tille, por cfare mund te behet?

mercoledì 11 maggio 2016

Kanceri i Pankreasit [Faqja e Pacientit]

Pankreasi eshte nje gjenderr qe eshte e vendosur thelle ne bark, ne pjesen e pasme te stomakut, prane zorreve dhe perpara shtylles kurrizore. Eshte pergjegjes per prodhimin e lengjeve qe ndihmojne ne tretjen e ushqimit si dhe per prodhimin e hormoneve si insulina (qe rregullon nivelin e sheqerit ne gjak). Kanceri i pankreasit eshte nje semundje serioze dhe shkaktar i rendesishem vdekjesh ne shume vende.

sabato 26 marzo 2016

Menaxhimi i Dhimbjes nga Kanceri: 2 Studime te Randomizuara

Njeri studim sfidon shkallen e OBSH (Organizata Boterore e Shendetsise) per analgjezine, ndersa tjetri sfidon efikasitetin e pregabalin per metastazat kockore me dhimbje.

giovedì 17 marzo 2016

mercoledì 2 marzo 2016

Cistet e Vezoreve ne Pacientet me Fibroze Cistike

Bazuar ne te dhenat nga disa kerkime (qe jane kryer kohe me pare dhe qe nuk jane konfirmuar nga ato me te fundit) prania e cisteve te vezoreve eshte shume frekuente ne fibrozen cistike (FC). Keto lloj cistesh paraqesin nje evolucion anormal te “cisteve folikulare” qe ndodhen normalisht ne vezore dhe qe kane funksionin per te mbajtur qelizat riprodhuese femerore (ovocitet).

mercoledì 10 febbraio 2016

Hipertiroidizmi

Gjendrra e tiroides gjendet ne bazen e qafes, perpara trakese dhe ezofagut. Prodhon hormonin e tiroides, qe ndihmon te rregulloje shume funksione te trupit. Ne hipertiroidizem, tiroidja eshte hiperaktive dhe prodhon me teper hormon te tiroides se sa ka nevoje trupi. Hipertiroidizmi mund te pershpejtoje metabolizmin e trupit tuaj dhe te shkaktoje keshtu simptoma si humbja e peshes, te rrahura te shpejta, djersitje, irritim. Femrat kane me teper mundesi te zhvillojne hipertiroidizem krahasuar me meshkujt, moshat e reja me teper se moshat me te vjetra.

martedì 5 gennaio 2016

Ulçerat e Kembes Diabetike [Imazhe Klinike]

(Imazhet nga Jonida Gjoni, infermiere ne repartin e Patologjise, Spitali Rajonal Durres)

Ulçerat e kembes diabetike, shkaktohen nga faktore te ndryshem si ndryshime mekanike ne strukturen kockore, neuropatia periferike dhe semundjet e eneve arteriale periferike me baze ateroskleroze.